26.02.2025
OPAVA, Loutkové divadlo Opava / 17. května, 15:30
Husova 17, Opava
Premiéra pohádky o dobrodružném hledání víry a domova, kterou inspiroval autorčin dvouletý pobyt v Londýně na lodi a setkání s peruánským šamanem.
Divadlo z pece vzniklo na peci. Nynější principálka Avéva bydlela tehdy v hliněném domku na vesnici a topila dřevem. Špalíky dřeva jí začaly připomínat postavičky, a tak vyrobila své první loutky. Ty následně použila v komiksu Dřevo shoř. Vesnické prostředí ji inspirovalo i k napsání první pohádky o holčičce Unce a lesním duchu Habakukovi, který v lese nechával dětem sladkosti. Avéva hrála pohádky nejprve se svou sestrou Janoko (jejich OPEN EDO výstava bude v Galerii Caesar). Posléze se připojil i sestřin muž Lukáš Neubert, který zhudebňuje verše a hraje na kytaru. Pohádky jsou psané ve verších. K divadlu se dále připojila Lenka Copková, se kterou se seznámila v dramatickém kroužku v Divadle na Cucky a třináctiletá Olivie Odevzdaná, která k ní chodí na divadelní kroužek.
Loutkové divadlo Opava. Činnost opavské loutkové scény byla slavnostně zahájena v roce 1951 inscenací hry Františka Čecha s příznačným názvem Kašpárkův první krok do života. Budova na Husově ulici v těsné blízkosti viaduktu s rušnou Olomouckou ulicí byla adaptována na místě zrušené a přebudované modlitebny Československé církve husitské. Hlavním iniciátorem vzniku loutkového divadla a následně i jeho vedoucím byl učitel František Podgrabinský. Společně s Vladimírem Mařádkem, Karlem Novákem a Jaroslavem Kuzníkem položili v prvním desetiletí základ, který byl v následujících letech rozvíjen jejich následovníky (pozdějšími režiséry Pavlem Fiedorem, Zdeňkem Křístkem, Leo Heinem, ale i dalšími členy souborů). Příběh divadla je spojen také s prací Oskara Mateiciuce a výtvarnice Zuzany Slovákové, která téměř dvacet let ovlivňovala svým osobitým výtvarným rukopisem scénografické pojetí inscenací i propagaci a výzdobu loutkového divadla. Po rekonstrukci divadla (1977-–1980) využívali jeho prostor nejen loutkáři, ale i Klub mladých při Městském domě kultury Petra Bezruče. V roce 1991 byl poprvé v historii tohoto divadla vypsán konkurs na ekonomický pronájem s podmínkou zachování činnosti loutkářských souborů. Z konkursu úspěšně vyšla bývalá loutkářka Věra Jiříčková. Divadelní sezonu 2005/2006 zahájila zdejší loutková scéna pod vedením Střediska volného času v Opavě a vedoucí divadla se stala Jana Vondálová. Kromě stabilních loutkářských souborů divadla, zde v průběhu let působila i další seskupení, mezi nimiž byly například Divadlo Vysokozdvižného Soumara (2007–2014), soubor Přeseděla jsem si nohu (2009-2013), na jehož činnost navázali členové souboru DRAMKROU (2014–2018) nebo činoherní soubor pod vedením Rudolfa Lapuníka a Vladimíra Břichnáče Pod kamenem tma (2016–2020).