Hledání ztracené divočiny

1. - 30. DUBNA / SLUŇÁKOV, HORKA NAD MORAVOU
Vernisáž s komentovanou prohlídkou v úterý 16. 4. v 17:00.
Autor výstavy fotografií je přírodovědec. Přírodovědci jsou zkrátka takoví, že pořád něco hledají. Hledá divočinu, protože je ekolog a zajímá ho, jaký je rozdíl mezi krajinou s člověkem a krajinou bez člověka. A protože je navíc environmentální archeolog, přitahují ho světy minulé, dávno již ztracené. Autor není fotograf-profesionál. Fotografuje vášnivě a často, ale většinou jaksi bokem, v průběhu badatelské práce. Výhoda je v tom, že zná svůj terén do hloubky. Mnohdy doslova, protože z povahy odborného zaměření často proniká pod zem, aby tam nacházel rozličná svědectví minulosti.
Část roku pravidelně tráví na vědeckých expedicích. Většinou je taková expedice v pohybu, někdy je ovšem upoutána na jediné místo, třeba po dobu několika týdnů. Ale ani takové soustředění pozornosti není při fotografování na závadu, jak dokazují například ikonické Sudkovy záběry z okna ateliéru. Každý fotograf přeci dobře ví, že správné světlo přichází nečekaně a jednou za dlouhý čas.
Tato malá výstava rozhodně nemá být pokusem o posouvání hranic výtvarného umění. Je dokumentem o nenáhodných setkáních s pozoruhodnými situacemi, místy a nejrůznějšími živými bytostmi. Nic více a nic méně. Textový doprovod tomu odpovídá, když rámcově přibližuje širší okolnosti takových setkání. Říká, co výzkumníku a fotografovi v jedné osobě stálo na určitém konkrétním místě za pozornost, a čím je to zajímavé i pro diváka.
Petr Pokorný je biolog, kvartérní paleoekolog a environmentální archeolog. Zabývá se proměnami světa v nedávné geologické minulosti, zejména od poslední ledové doby po současnost. Dlouhodobě působí v Centru po teoretická studia, společném pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR v Praze. Nově též v Laboratoři archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Nejvíce bádal v Čechách, v Africe, na Balkáně, na Sibiři a občas dokonce i na Moravě. Své objevy publikoval ve zhruba dvou stovkách vědeckých prací. Je autorem, spoluautorem a editorem řady knih – například "Krajina a revoluce", "Bioarcheologie v ČR", "Něco překrásného se končí", "Neklidné časy", "Afrika zevnitř", "Antropocén".
Působí v redakčních radách několika vědeckých a popularizačních časopisů. Aktuálně je předsedou Přeshraniční vědecké rady národních parků České Švýcarsko a Saské Švýcarsko.