Jana Kasalová / Geoanatomie prostoru

14.03.2025

LITOMĚŘICE, Severočeská galerie výtvarného umění / 14. března – 13. července

Hlavní výstavní budova, Michalská 29/7, Litoměřice, středa-neděle 10:00-17:00


Kurátorka: Miroslava Hájek

Výstava obrazů.

Jana Kasalová studovala malířství u prof. Jiřího Načeradského na FaVU v Brně a postgraduální studium umění na Universidad Complutense v Madridu ve Španělsku. Žila a tvořila v Londýně, Paříži a New Yorku, samostatně vystavuje doma i v zahraničí. Její práce jsou zastoupeny v řadě veřejných a soukromých sbírek v Evropě a v USA. Věnuje se především kresbě a malbě, tvorbě audiovizuálních instalací, videoartu a fotografii. Ve své tvorbě se dlouhodobě zabývá interpretací krajiny a kartografie, těla a lidské stopy v krajině, nebo pojmem zvířete a proměny v něj. Jejím hlavním tématem je objevování jako proces, hledání lidské orientace ve skutečném prostoru a čase. Jana je opakovaně hostem festivalu Ekologické dny Olomouc v mnoha podobách: jako umělkyně, přednášející, spolupracující na festivalové znělce, vedoucí výtvarné dílny pro veřejnost.

Miroslava Hájek je česká historička umění a kurátorka výstav se zaměřením na moderní a současné umění. Od roku 1969 žije v Itálii, kde založila galerii "UXA". Po celou dobu svého působení v Itálii propaguje světové současné umění (Bruno Munari, Franco Vaccari, Gianni Colombo, Jean Tinguely, Joseph Beuys), především však české umělce (Jiří Kolář, Milan Knížák, Václav Boštík, Dalibor Chatrný, Adriena Šimotová, Běla Kolářová).

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, příspěvková organizace, založená v roce 1950 v Ústí nad Labem, patří k nejstarším regionálním galeriím České republiky. Jejím zřizovatelem je územně-samosprávný celek, Ústecký kraj. Galerie je jedním z nejvýznamnějších muzeí umění regionu, ve svých sbírkách má přes sedm tisíc obrazů, kreseb, grafik a plastik. Od roku 1956 sídlí v Litoměřicích, kde má v současnosti ve správě šest významných nemovitých kulturních památek, včetně barokního měšťanského paláce v Michalské ulici, své hlavní výstavní budovy, a jezuitského kostela Zvěstování Panny Marie, výjimečného architektonického díla rodiny Broggiů. Sbírkotvornou a prezentační činností se galerie zaměřuje především na české umění od 19. století po současnost, se zvláštním zřetelem k umění reflektujícímu charakter i proměnu přírody a krajiny, primárně Českého středohoří, ale nejen jej. Dlouhodobě dokumentuje také máchovská témata v umění, včetně např. fenoménu poutě a poutnictví. Galerie také pečuje o jednu z největších sbírek českého neprofesionálního, insitního (naivního) umění a art brut a na Mírovém náměstí provozuje Muzeum insitního umění. Ve spolupráci s Biskupstvím litoměřickým má ve správě také litoměřické Diecézní muzeum.

www.galerie-ltm.cz