Jana Kučová Šemberová / Eva Janovská / Natalia Atamanchuk (UA)
OLOMOUC, Galerie Caesar / 1. července – 27. srpna
Horní náměstí 583, Olomouc
Kurátor: Miroslav Schubert
Výstava tří vzájemně si blízkých umělkyň
Jana Kučová Šemberová (tvoří pod jménem Janoko). Vystudovala Katedru výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Olomouc. Inspiračním zdrojem k jejím obrazům je téměř výhradně příroda a vnitřní svět. Její raná tvorba byla více racionální, stále jakoby pod uměleckým dozorem, cítila se spíše svázaná rozumem. Postupně vystoupila z racionálního světa a začala se věnovat dechovému cvičení, józe, meditacím. Zajímala se o nativní umění, východní filozofii, šamanismus a posvátné obrazce. Zásadní byl pro ni objev intuitivní kresby a později malby. Díky těmto terapeutickým technikám si našla svou cestu vyjádření. Její obrazy vyjadřují klid, meditaci, zastavení, nádech a výdech.
Eva Janovská (tvoří pod jménem Avéva Victoria Quentin) vystudovala malbu na SUPŠ v Uherském Hradišti, následně VŠVU v Bratislavě (Rudolf Sikora) a VŠMU tamtéž (divadelní scénografie). Vždy cítila, že to, co skrze ni teče, nejsou záležitosti jejího ega, ale jakési automatické nápady, které se v hlavě objevují bez jejího přičinění. Média, tedy techniky, které dokáže k vyjádření těchto proudů používat jsou velice rozmanitá. Každé období života tvoří jinak, někdy přes animaci, jindy přes multimediální instalace, objekty, či knihy...
Natalia Atamanchuk je vizuální umělkyně, narozená na Ukrajině (Lvov). Maluje více než sedm let. Soustavněji začala kreslit ve svých dvanácti letech. Nejprve se věnovala grafice, postupně se dostala k malbě olejem, který se stal hlavním materiálem pro její tvorbu. Rovněž v menší míře pracuje s akvarelem a akrylem. Věnuje se převážně abstrakci, realismu a symbolismu a často tyto styly ve svých dílech kombinuje nebo přidává další prvky. Díla byla vystavena na samostatných a skupinových výstavách na Ukrajině a v Evropě. Autorka praktikuje jógu a její reflexe se v uměleckých dílech objevuje jako jakýsi filozofický podtext a myšlenky.
Miroslav Schubert je galerista, fotograf, majitel Galerie Caesar a provozovatel stejnojmenné restaurace. Umělecké vzdělání získal nejprve na lidové škole umění, obor fotografie absolvoval v letech 1986 až 1988 pod vedením legendárního Miloslava Stibora. Poté v letech 1988 až 1990 absolvoval opavský Institut výtvarné fotografie SČF. Po revoluci otevřel v prostorách olomoucké radnice Galerii Caesar, o rok později pak galerii spojil se stejnojmennou restaurací, která je dodnes vyhlášená špičkovou pizzou. Je členem několika uměleckých organizací, jeho práce je zastoupena ve sbírkách Muzea umění Olomouc i Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Samostatnou výstavu měl v roce 1991 ve Šternberku, od té doby bylo jeho dílo součástí mnoha výstav kolektivních. Jako kurátor se podílel na přípravě stovek výstav převážně ve vlastní Galerii Caesar, kam přivedl špičkové umělce z Česka i zahraničí, dává prostor i umělcům z regionu. Jeho velkou vášní je americké hudebně-výtvarné seskupení The Residents; ve své galerii hostil velkou výstavu a uspořádal skupině v Olomouci i dva koncerty. Koncerty pořádal i kultovní kapele Už jsme doma a na mnoha dalších se podílel. Je velkým hudebním fanouškem, vlastní rozsáhlou sbírku vinylových desek.