Konstiantyn Zorkin: Ochranná vrstva

10.04.2025

Pořádá Sluňákov ve spolupráci a zprostředkování Nadace Partnerství (Lucie Řehoříková), S|O|M|A (Barbora Kundračíková) a Contemporary Czech Art (Michal Ožibko).

10. 4.–16. 5.

S|O|M|A – centrum pro současné umění a psychoterapii (Areál FNOL Olomouc, 49.5871542N, 17.2391006E)

PO-ČT 16:00-18:00

Vernisáž ve čtvrtek 10.4.2025 od 17:00

Komentovaná prohlídka s Barborou Kundračíkovou v rámci Muzejní noci 16.května.


10. 4.–9. 5.

Contemporary Czech Art (Šumperk)

PÁ-NE 10:00-14:00 po objednání na telefonu (bude doplněno).

Vernisáž v pátek 11.4. od 18:00.

Na komentovanou prohlídku 25. 4. bude vypraven autobus z Olomouce - Tržnice v 15 hodin. Je potřeba se předem přihlásit na bi.ly/EDO_sumpersko.

Konstiantyn Zorkin (Ukrajina) / Ochranná vrstva I + II

Výstava významného současného ukrajinského umělce Ochranná vrstva ve dvou podobách, dvou galeriích, ve dvou městech, v Olomouci a Šumperku.

Projekt Ochranná vrstva je pokračování autorovy tvůrčí práce s reflexí reality, která se na Ukrajině v posledních letech zásadně proměnila. V souvislosti s tím byl donucen přehodnotit význam dříve vytvořených obrazů a vymyšlených technik. Dřevo doplnil kov – pocitově agresivní, chladný. Práce s ním je nakonec nebezpečná: svařování, oheň, jiskry, popálení, rez. Kov je také tvrdší než lidské tělo. V projektu se traumatizující a traumatizovaný kov stává ztělesněním pocitů válečné doby, neustálého poměru mezi ochranou a bezbranností. Konstiantyn říká: "Myslím, že moje umění a tento projekt nemohou být doslovným dokumentárním důkazem tragédie; umění málokdy popisuje a vypráví události přímo. Pro mě je důležité zachytit mentální a fyzické napětí, které nás všechny spojuje v boji proti nepříteli a pomáhá udržet společnou víru. Můj umělecký jazyk vždy reflektoval téma vítězství života nad smrtí, teprve nyní ale nejde o téma abstraktní.

Při své první zahraniční prezentaci je Ochranná vrstva rozložena do dvou kompatibilních částí, instalovaných ve vlastních prostorách. Každá akcentuje své, na straně jedné nás vede nazpět k sobě, k empatii a komunikaci, na té druhé akcentuje význam estetického prožívání skutečnosti a individuální kreativitu. Jedno bez druhého přitom může existovat jen podmínečně.

Konstiantyn Zorkin je vizuální umělec, žijící a tvořící v Charkivě na Ukrajině. Patří mezi nejvýraznější osobnosti současné ukrajinské scény. Je mimo jiné držitelem ocenění za scénografii. Věnuje se zejména sochařství a umění instalace, ilustraci a kresbě, loutkovému divadlu a performance. Nejraději pracuje se dřevem, ale používá i kov a textil. V díle často odkazuje na mytologickou a magickou funkci umění. Divadelní představení Vertep (Betlém), které vytvořil v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem pro Charkivské loutkové divadlo, se stalo kultovním, stejně jako představení Žirafa Mons. Projekt Jménem města (2024) připravený ve spolupráci s Charkivským literárním muzeem osobně ocenil britský historik Timothy Garton Ash. Součástí projektu je i stejnojmenný autorský grafický román.

S|O|M|A – centrum pro současné umění a psychoterapii je prostorem určeným ke sdílení, interakci, učení se a překonávání různých podob traumatu prostřednictvím a s pomocí forem současného umění. Je komunitním projektem podporovaným Fakultní nemocnicí Olomouc a Muzeem umění Olomouc. Utvářen je lokálně, přičemž kombinuje meditativní a aktivizační nástroje. Zaměřuje se na jednotlivce a jeho prožívání vlastního života i nastolené situace. Využívá zázemí originální industriální stavby (příklad pozdní funkcionalistické architektury Bedřicha Rozehnala), která se nachází v severovýchodním cípu olomouckého nemocničního areálu, a jako maják zároveň označuje bezpečný městský terén. Kdo je zde zdravým a kdo pacientem? Jak vypadá a jak se prezentuje odolná společnost? K čemu je nám veřejný prostor? A jak jej utváříme a sdílíme?

Contemporary Czech Art je neziskový projekt založený na myšlence prezentovat široké, ale i odborné veřejnosti díla současných českých umělců a umělkyň, jejichž výtvarný projev lze považovat za osobitý a výjimečný. Za cíl si klade umenšovat rozpor mezi současným publikem a současným uměním – a to tak, že chce, aby se vystavující umělci byli ochotni konfrontovat s návštěvníky prostřednictvím komentovaných prohlídek a volně publikovaných interview. Naopak diváky hodlá vést k zevrubnějšímu chápání uměleckého artefaktu a jeho chápání na základě srozumitelnosti. Prostor budiž vnímán jako místo průniku skupin, kde jedni si uvědomují, že je třeba k tvorbě umění přistupovat opravdově a netendenčně, a druzí mají v sobě dost ochoty se na výsledky takové práce dívat optikou nezatíženou vizuálními dogmaty doby. Galerie v industriálním prostoru s úchvatným pohledem na město Šumperk a Jeseníky.

Za zprostředkování výstavy děkujeme Nadaci Partnerství, jmenovitě Lucii Řehoříkové.

Kdo je Barbora Kundračíková