Kraj po okraj III – výhled z Radobýlu putování s grafickou skupinou Pres Nostres a hosty
PRAHA, grafická skupina Pres Nostres / 26. dubna, 8:45
8:45 sraz Praha hl. nádraží – R20 (R 692 Labe)
Kurátor: Hana Zrno Vondrů
Putování začne v Lovosicích s vystoupáním na horu Radobýl a skončí v Litoměřicích. Účastníky čeká chůze dlouhá asi 6 až 9 km. Cesta bude cílem a je odkazem na téma letošního festivalu EDO "Moc a bezmoc". Cesta poodhalí jemnou promluvu krajiny v kontrastu k silovým a někdy až nekompromisním zásahům do ní. To poskytne prostor pro zamyšlení podněcující k rozhovoru a umělecké tvorbě. Rozhlédneme se po mýtické krajině, která odpradávna charakterizuje tuto oblast. Nemožno si nevšimnout, jak do této svébytné a harmonizující krajiny vstoupil člověk. Ať už jde o odtěžení samotné hory a odkrytí její čedičové struktury, nebo o výhled na okolní města a vesnice, umělé Žernosecké jezero či nepatřičně působící industriální komplex Lovochemie na výrobu hnojiv. Putování je otevřeno všem, koho výše zmíněné zajímá. K putování budou přizváni průvodci z oblasti teorie umění, filosofie, případně dalších věd. Jejich jména budou upřesněna. Vhodné vzít s sebou oblečení do terénu dle aktuálního počasí a stravu.
Pres Nostres jsou grafická skupina založená roku 2023 čtveřicí grafiků.Tvoří ji Bronislava Bakule Malá, Eva Vápenková, Jiří Hanuš a Peter Kollár – umělci jedné generace, kteří svůj tvůrčí talent, čas a úsilí vkládají především do volné grafiky. Každý z nich již svou grafickou tvorbou vstoupil (a nadále vstupuje) do světa současného výtvarného umění, a to nejen prostřednictvím samostatných či kolektivních výstav, ale mnohdy i úspěšnou účastí na tuzemských a zahraničních soutěžích. Jejich výtvarné a profesní portfolio se stále rozrůstá s novými tvůrčími záměry, cykly a výstavními projekty. Jejich propojení má rovněž své opodstatnění v rovině uměleckého vyjádření. Jejich tvůrčí intence a výtvarné projevy se setkávají ve specifickém druhu osobního ztišení a introvertního až dokumentárního pozorování reálného světa. Trpělivě vstupují do procesu grafické tvorby, ať už jde o techniku linorytu, mezzotinty, leptu, hlubotisku či suché jehly. Pevně ukotvena ve vlastní autorské tvorbě se čtveřice osobitých výtvarníků a výtvarnic rozhodla propojit své myšlenkové, tvůrčí síly a založit grafickou skupinu, aby společně umocnila vizualitu grafické tvorby. S entuziasmem přistupují k budoucím společným projektům, vítají jak příležitosti vystavovat v galeriích, tak možnost realizovat tzv. site-specific projekty.
Bronislava Bakule Malá (*1979) se věnuje zejména grafice a sochařství. Zachycuje to, co ji obklopuje – to, co se nevnucuje, ale obyčejně je. V jejích grafikách nalezneme jistou dávku poetické hravosti, otisk soustředěného pozorování smyslu a řádu vitálního světa.
Eva Vápenková (*1979) skrze zájem o dějiny umění přešla k volné grafice. Ve svých grafických tiscích z viděného ubírá – destiluje realitu. Její zdánlivě abstraktní grafiky vycházejí z dojmů a prožitků reálné krajiny.
Jiří Hanuš (*1981) se zaměřuje se na grafiku a malbu. Na svých tiscích zobrazuje liduprázdné industriální krajiny či pohledy do pustých přírodních prostor. Zachycuje fantaskní život – neživot, při soustředěné imaginaci můžeme vytušit přítomnost nevyřčených bytostí.
Peter Kollár (*1977) je grafik a fotograf. Jeho tisky jsou ohraničené výseky existující krajiny, interiérů či postav. Známá místa znovu přivádí do reálného světa skrze své grafiky. Ve ztišeném soustředění nalézáme v jeho dílech přítomnost individuálních introvertních chvil.
Hana Zrno Vondrů (*1988) je kurátorkou skupiny. Vystudovala obor estetika a kulturní studia. Více než deset let se profesně pohybuje v muzejních a galerijních institucích. Zajímá ji "žitá" umělecká tvorba, různé polohy výtvarného projevu a ráda vidí umění jak v galeriích, tak venku v prostoru měst či krajiny.