Matěj Lipavský
PRAHA, Jan Čejka Gallery / 7. května – 3. července
Hybernská 4, Praha 1, 110 00, u kavárny v zadní části kampusu
Kurátor: Jan Čejka
Anotace výstavy v jednání
Matěj Lipavský je malíř. Rodiče jej i s jeho bratrem Jakubem (sochař) brali od nejranějšího věku na celou řadu výstav. Vystudoval Střední odbornou školu grafickou v Praze (odbor propagační výtvarnictví) a Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér malířství I (Jiří Sopko) a ateliér sochařství II (Jindřicha Zeithamml). Díky rodičům byl už v dětství vystaven vlivu Cézanna, prohlédl si Váchalovu výstavu nebo se mohl naučit jezdit na kole v parku plném soch a s nekonečnou dětskou zvědavostí si prohlížet Emailovou zahradu Jeana Dubuffeta, podle které mimochodem pojmenoval svůj cyklus obrazů. Tvorba je pro Matěje přirozenou součástí života a zároveň snahou o přesné vyjádření. Tak jako si mnozí z nás hrají se slovy a z množství slov hledají ty správné kombinace pro to nejpřesnější možné momentální vyjádření, tak se Matěj snaží o co nejlepší a nejvýstižnější sdělení prostřednictvím malby. Hlavním motivem jeho děl je krajina. A nezáleží na tom, zda jde o přírodní scenérii jako třeba na obrazech "Břeh rybníka" nebo "Křoviska", nebo o krajinu, na jejímž vzhledu se významně podepsal člověk. V hlavní roli zůstává krajina. Někdy z větší, jindy z menší perspektivy. I detaily krajiny mají v Matějově tvorbě své místo, to můžeme vidět na obrazech "Barel úsvitu" nebo "Kompost", oba z výše zmíněného cyklu Emailová zahrada. Vidíme na nich opravdu jen malá zákoutí zahrady, taková ta polozapomenutá místečka, která sice neoplývají tou největší prvoplánovou krásou a jejich majitelé se jimi zřejmě nechlubí, ale která mohou oplývat mnohdy netušeným kouzlem. Matěj nám jej svým uměním naštěstí ukazuje a připomíná, že krása nemusí být vidět na první pohled, že stojí za to ji hledat. Odměna se dostaví. Pokud nevěříte, podívejte se na Matějovy obrazy a nechte se přesvědčit.
Jan Čejka je vlastníkem Jan Čejka Gallery. Absolvoval Katedru estetiky Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Působil jako kurátor v Poštovním muzeum (Galerie Poštovního muzea) a produkční v Galerii Rudolfinum. Pracuje v umělecké oblasti přes sedm let. Uspořádal přes 70 výstav. Spolupracoval již s více jak stovkou umělců. Byl na sedmi veletrzích. Pořádá komentované prohlídky, rozhovory s umělci a studentské stáže.
Jan Čejka Gallery je originálně pojatý prostor, situovaný od roku 2018 v kulturním kampusu FF UK v centru Prahy. V areálu kromě galerijních aktivit lze najít řadu dalších příležitostí, ať už jde o rozmanité workshopy, přednášky, koncerty nebo navštívení tamní kavárny. Z důvodu zasazení do akademického prostředí je pro galerii stěžejní dialog. Galerie má tak charakter pokoje, kde se nad uměním setkávají studenti, mladí tvůrci a široká veřejnost společně s etablovanými umělci, teoretiky a sběrateli. Součástí galerie jsou stáže a pravidelný výstavní program. Galerie zároveň disponuje skromným depozitářem, kterým lze během okamžiku galerii vyplnit. Galerie poté funguje jako salón dokumentující vlivy a přístupy v současném výtvarném umění. Galerie zastupuje vybrané české a slovenské autory spjaté s krajinou. Téma ale uchopuje široce, a tak jsou pod galerií umělci, kteří z krajiny bytostně vycházejí i když se věnují např. abstrakci či street artu. Galerie cílí na mladou a střední generaci, na malíře, grafiky a sochaře. Reprezentuje jak autory, kteří dnes už neodmyslitelně patří k současné umělecké scéně, tak jména stojící za objevení třeba díky jejich originálnímu tvůrčímu přístupu. Za zastoupením jednotlivých autorů stojí roky sledování. S mnohými zastoupenými autory galerie udržuje již mnohaleté přátelství.