Miloš Šejn / Ani labuť, ani Lůna

06.06.2025

LITOMĚŘICE, Severočeská galerie výtvarného umění / 6. června – 28. září

Kostel Zvěstování Panny Marie, Jezuitská ul., Litoměřice, denně 10:00-18:00


Kurátorka: Alena Beránková

Výstava Miloše Šejna je připravovaná jako site-specific projekt pro bývalý jezuitský kostel v Litoměřicích. Monumentální prostor barokního chrámu poskytne Šejnově prezentaci chápání Země jako pramene života a duchovních obsahů reflektujících lidskou pouť významnou vizuální podporu. Těžištěm výstavy budou autorovy práce s přírodninami a pigmenty, v unikátním sakrálním prostoru půjde o prezentaci propojení máchovského romantismu s přírodou, respektive s fragmenty přírody.

Miloš Šejn patří k mezinárodně uznávaným multimediálním umělcům. Na umělecké scéně se pohybuje od sedmdesátých let 20. století. Působil jako profesor nebo hostující profesor na několika uměleckých školách. Ve své volné tvorbě často pracuje s nalezenými přírodninami, v současnosti se zaměřuje na okamžité kreativní možnosti vztahování se k humanizované krajině. Miloš Šejn svou uměleckou výpověď formuluje prostřednictvím kresby, malby, fotografie, videa, instalace i akce. Staví přitom na intermediálnosti tvorby, pro niž využívá nejen obrazové a vizuální nástroje, ale i text, tělesný pohyb i duševní aktivitu, přičemž často zapojuje i diváky. Hlavním tématem je pro něj příroda a bezprostřední kontakt s ní, neboť ji vnímá jako primární realitu. Dlouhodobě spolupracuje se Sluňákovem, je autorem Sluneční hory v Domu přírody Litovelského Pomoraví, pořádal v Horce workshop Bohemiae Rosa, je autorem celé řady inspirativních nápadů na další rozvoj interiérů i exteriérů v Horce nad Moravou, pořádal řadu svých výstav v rámci programu Ekologických dnů Olomouc. Velký ohlas měla například Morawa v Galerii Caesar v roce 2015 a Aqua v Muzeu umění–Divadlu hudby v roce 2019.

Alena Beránková vystudovala Evropská kulturní studia na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. V Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích pracuje řadu let jako kurátorka sbírek i výstav, je vedoucí Úseku péče o sbírku. Jako autorka či spoluautorka připravila mnoho tematických výstavních projektů, mimo jiné zaměřených na umělecké ztvárnění přírody a krajiny, např. Kraj krajiny, Z dálky – z blízka, Máchovskou krajinou, Ve stínu stromů, či autorských výstav umělců reflektujících ve svém díle témata přírody a krajiny, např. Spirituální krajina Jana Pohribného nebo V souznění se zemí Miroslava Kovala.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích je příspěvková organizace, založená v roce 1950 v Ústí nad Labem, patří k nejstarším regionálním galeriím České republiky. Jejím zřizovatelem je územně-samosprávný celek, Ústecký kraj. Galerie je jedním z nejvýznamnějších muzeí umění regionu, ve svých sbírkách má přes sedmtisíc obrazů, kreseb, grafik a plastik. Od roku 1956 sídlí v Litoměřicích, kde má v současnosti ve správě šest významných nemovitých kulturních památek, včetně barokního měšťanského paláce v Michalské ulici, své hlavní výstavní budovy, a jezuitského kostela Zvěstování Panny Marie, výjimečného architektonického díla rodiny Broggiů. Sbírkotvornou a prezentační činností se galerie zaměřuje především na české umění od 19. století po současnost, se zvláštním zřetelem k umění reflektujícímu charakter i proměnu přírody a krajiny, primárně Českého středohoří, ale nejen jej. Dlouhodobě dokumentuje také máchovská témata v umění, včetně např. fenoménu poutě a poutnictví. Galerie také pečuje o jednu z největších sbírek českého neprofesionálního, insitního (naivního) umění a art brut, na Mírovém náměstí provozuje Muzeum insitního umění. Ve spolupráci s Biskupstvím litoměřickým má ve správě také litoměřické Diecézní muzeum.

www.galerie-ltm.cz