Zahradnič(t)ení pro všechny: Program komunitní zahrady
OLOMOUC, Knihovna města Olomouce, pobočka Jungmannova
Cyklus přednášek a workshopů, s cílem poskytnout zázemí pro smyslu plné trávení volného času, ukázat návštěvníkům zahrady možnosti, jak se do péče o komunitní zahradu zapojit a osvojené dovednosti aplikovat na vlastních zahradách, oknech a balkonech. Záměrem je vytvořit příjemné prostředí pro navázání kontaktů a vytvoření přátelské atmosféry v komunitě knihovníků a čtenářů.
Všechny programy budou v pobočce KMOL Jungmannova, přednášky od 16:30, workshopy od 15:00.
úterý 14. ledna
Zahradnič(t)ení pro všechny
Přednáška o vzniku komunitní zahrady, permakulturní etika a zakládání jedlého lesa. Program zakončí krátký film "Příběhy lesních zahrad".
úterý 4. března
Dobří sousedé
Přednáška představí výběr vhodných rostlin nejen do záhonů komunitní zahrady. Polykultury pro celoroční sklizeň a vzájemnou prospěšnost vybraných rostlin. Praktické tipy, jak si zajistit kvalitní přísadu. Součásti akce bude i SWAP semínek a zahájení provozu Semínkovny KMOL.
úterý 8. dubna
Zahradnič(t)ení aneb hlína za nehty
Workshop s názornou ukázkou výsadby keřů, přímý výsev a tipy na předpěstování rostlin.
úterý 13. května
Ochrana rostlin
Přednáška o zásadách pěstování silných rostlin a prevenci chorob, o ochraně proti škůdcům bez chemie. Součásti akce bude i SWAP sazenic.
úterý 3. června
Zahradnič(t)ení aneb hlína za nehty II.
Workshop s výsadbou sazenic v komunitní zahradě ve vzájemně prospěšných polykulturách.
úterý 9. září
Krmíme půdu
Přednáška o ochraně živé půdy, podpoře pestrého mikrobiomu, kompostování, mulčování a o dalších způsobech, jak můžeme půdu vylepšovat pro vyšší výnos. Biouhel a praktické příklady jeho aplikace. Součástí akce bude i ochutnávka sezónních plodů a výrobků z darů zahrady.
úterý 11. listopadu
Hospodaříme s vodou
Přednáška o ochraně vody a podpoře jejího zadržování v půdě a krajině. Dešťové záhony, akumulace, mulčování a další způsoby podpory malého vodního cyklu. Součástí akce bude i ochutnávka a SWAP pokladů ze sklizně.
Program komunitní zahrady doplňují i výtvarné a kreativní dílny pro děti.
24. 2. Výtvarná dílna: Těšíme se na jaro.
17. 3. Kreativní dílna: Výroba označníků na záhony, stromy a keře.
9. 6. Kreativní dílna: Výroba hmyzích hotelů.
2. 7. Setkání na zahradě v rámci projektu Bookstart. Veselé bobulky, letní plody, ochutnávka.
20. 8. Setkání Putování s pohádkou. Indiánské totemy z větviček.
27. 8. Zahradní piknik a sklizeň úrody. Závěrečné posezení na zahradě.
6. 10. Kreativní dílna. Malování kávou a čajem a barvivy z přírodnin.
Uskupení Jedlá zahrada Olomouc vzniklo po pedagogickém permakulturním kurzu "POZORUJ A JEDNEJ!" v dubnu 2022, po němž se dvě lektorky vydaly na společnou cestu šíření laskavé permakultury. Jejich posláním je tvořit bezpečný prostor pro každého, kdo má zájem pečovat o svoje okolí v souznění s přírodou. Citlivý design zahrady v souladu s permakulturní etikou je pro ně základem harmonie. Věří také, že každý může mít bohatou úrodu i z té nejmenší zahrádky nebo balkonu. Rády vám na Vaší cestě podají pomocnou ruku.
Anna Kubica je nadšená pěstitelka zeleniny bez rytí na velmi malém prostoru. Bydlí v Droždíně u Olomouce. Už sedmým rokem spolu s manželem a dvěma malými syny tvoří permakulturní zahradu u pasivního domu postaveného svépomocí. Specializuje se na maximalizaci výnosů z každé plochy v čase a prostoru. Baví ji pestrost zeleniny, hlavně rajčat. Každý rok zkouší nové odrůdy, aktuálně je jich více jak 150. Miluje permakulturu za její holistický přístup a naději na lepší budoucnost. Se skupinou sousedů tvoří SouSad – přírodní sad z místa pro setkávání v Droždíně. Prošla mnoha dílčími kurzy a úplný kurz permakulturního designu absolvovala v CEPEI. Je učitelkou na ZŠ Nedvědova, kde v rámci pěstitelských práci a dílen, spolu s dětmi a nadšenými kolegy-učiteli, přetváří trávník na jedlou školní zahradu. Aktuálně je čerstvou absolventkou učitelského kurzu permakultury v Akademii permakultury.
Veronika Zahrádková je autorkou konceptů komunitních zahrad v Olomouci SouSAD, JAN a KMOL Architekt, technik i milovník přírody s životním posláním propojovat lidi. Autorka a spoluautorka architektonických studií a projektů různého rozsahu i zaměření. Lektor s mezinárodní profesní certifikací ACI (pro FA ČVUT Praha, VŠB-TU Ostrava a soukromé firmy). Manželka báječného muže, který svým příjmením částečně předurčil její další směřování :-D. Máma dvou divoženek, které vede k respektu a lásce k životu. V architektuře je přesvědčena o rovnocennosti pevných konstrukcí a vegetace, které spolu s prostředím tvoří Genia Loci. Vše živé a proměnlivé je pro ni v kompozici prostoru výzvou. Od přírody a jejích dokonalých systémů a koloběhů se stále učí. Je přesvědčena, že pokoru k přírodě, tradici a cit pro místo v sobě máme každý – stačí se jen zastavit, naslouchat a pravdivě pojmenovat. Věří, že jí její lektorská praxe pomůže zprostředkovat zkušenosti s architekturou a permakulturou a naservíruje vám je v jedlé a dobře stravitelné formě.
Knihovna města Olomouce je veřejná knihovna sídlící na náměstí Republiky v Olomouci, která vznikla transformací z původní Okresní knihovny na konci roku 1989. Knihovna poskytuje knihovnické, bibliografické a informační služby obyvatelům města Olomouce a okolí. Je také důležitým kulturním centrem města. KMOL – pobočka Jungmannova ve spolupráci s uskupením Jedlá zahrada Olomouc připravila v souvislosti s nově vzniklou komunitní zahradou Zahradnič(t)ení, program pro vzdělávání v oblasti péče o zahradu v souladu s přírodou.